Kas.12

Adobe Scout ile Performans Testi


Adobe Scout, Adobe Gaming Tools içinde yer alan oyun geliştirme yazılımlarından biridir. Asıl görevi oyun geliştirme sürecinde değil, oyun paketlenirken ve oyun test edilirken baş gösterir. Görevi; SWF olarak Adobe Flash ortamında, mobil cihazda veya direkt olarak açılıp test edilen bir SWF dosyasını yakalayıp, işleyişi hakkında verileri yakalamaktır. Yakaladığı verileri de grafik sütunları halinde geliştiricinin analiz etmesi için sunar. Sunulan verilerde, uygulamanın performansını etkileyecek sorunları sıralar.

Adobe Scout ücretsizdir. https://creative.adobe.com/products/scout adresinden programı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Telemetri Tanımı ve .telemetry.cfg Dosyası

Telemetri; kelime anlamı olarak bir cihazı veya bir sistemi takip etmek anlamına gelmektedir. Takip sistemini de çeşitli sensörler yardımı ile yapar ve analiz etmek için sunar. Adobe Scout için sistem kavramı, SWF yani Flash dosyaları olmaktadır. Takip sürecinde TCP/IP üzerinden ilgili port kullanılır. SWF dosyasından Adobe Scout’a gerekli veriler anlık olarak gönderilir.
Telemetri oluşturulurken bilgisayarımızda bir CONFIG dosyası oluşturulur. Bu dosya, şu dizinlerde yer almaktadır.

MacOS: ~/.telemetry.cfg
Windows: %KULLANICI_ADI%/.telemetry.cfg
telemetry.cfg dosyası içeriği de şu şekildedir:
DisplayObjectCapture = true
ScriptObjectAllocationTraces = true
CPUCapture = true
TelemetryAddress = localhost:7934
Stage3DCapture = false
SamplerEnabled = true

Bu tanımlamada, ActionScript projesinin hangi olayları ve sistemleri için takip yapılacağı ve hangi port üzerinden veri akışı olacağı belirtilmiştir. Görüntü objeleri, komutlar, işlemci gibi…
Eğer sisteminizde .telemetry.cfg dosyası bulunmuyorsa, muhtemelen kurulum sırasında dosya bir şekilde oluşturulamamıştır. Yeniden dosya oluşturmak veya düzenlediğiniz verilerle yeniden yapılandırmak isterseniz, şu yolu izleyebilirsiniz.

Adobe Scout’ta Edit > References yolunu izleyin. Açılan panelde aşağıdaki gibi gerekli düzenlemelerinizi yapın ve OK butonuna basın. İşlem sonunda .telemetry.cfg dosyanız oluşacaktır.

Eğer şifre korumalı bir SWF dosyasını takip etmek istiyorsanız, mutlaka References panelinde Password to unlock protected SWFs opsiyonun karşısına SWF dosyasının şifresini girin.

Adobe Scout hakkında daha detaylı eğitim almak isterseniz, Adobe Scout Eğitim Seti‘mden faydalanabilirsiniz.

Web Tasarımı ve Web Programlama 2020