Ara.09

Bilgisayar Hastalıklarından Korunma Yolları


Bilgisayar hastalıklarından korunmak için temel olarak şu önerileri uygulamanız yeterli olacaktır.

Monitörü En Uygun Açı, Konum ve Mesafede Tutun

Monitörünüzün büyüklüğü ne olursa olsun direkt olarak karşınızda olmalı. Ne sağda ne de solda. Ne göz hizanızdan yukarıda ne de aşağıda. Monitör ne öne eğik olmalı ne de arkaya. Yamuk olan ekrana bakan gözlerde uyumsuzluk olur ve bu perspektifi birleştirmeye çalışan beynimiz zorlanır. Bu da baş ağrısına neden olur. Ayrıca monitörünüz ne uzakta ne de yakında olmalı. Ortalama bir kol mesafesi kadar uzakta olmalı. Çok uzak olursa yine yazıları okumaya çalışan gözleriniz yorulur. Çok yakın olması da yine çok fazla parlaklıktan dolayı ve monitörün yaymış olduğu radyasyondan dolayı size zarar verecektir. Ek olarak tüplü monitör kullanmamaya dikkat edin.

Klavye Seçimini Doğru Yapın ve Doğru Kullanın

Klavye kullanırken yaşanan en büyük sorun bileklerin kireçlenmesi, kist oluşumu ve parmakların gereğinden fazla yorulmasıdır. Ayrıca uygun pozisyonda olmayan ve ergonomik olmayan klavyelerin kullanımı da zordur.

Özellikle geçtiğimiz yıllarda kullandığımız derin tuşlu daktilo stili klavyelerin gerçekten birer bilek ve parmak çürüten olduğunu söyleyebilirim. Klavye seçimi yaparken mutlaka yumuşak basma tuşları olan ve ayarlanabilir klavyeler seçin. Klavyeyi kendinize göre düz olarak tutun. Bileklerinizi asla dışa doğru açmayın. Bu durum bileğinize baskı yapar ve serçe parmağınızı kullanmanızı kısıtlar. Klavyeyi dirsek hizasından biraz aşağıda tutun. Veya klavyeyi biraz kendinizden uzak tutup kollarınızı bilgisayar masası üzerine yayabilirsiniz.

Ergonomik Bir Mouse Kullanın

Belki de en çok rahatsızlık duyulan bölge sağ bilektir. Özellikle bilgisayarda çizim yapan ve çok fazla oyun oynayan kişilerde bu rahatsızlık yaygın olarak görülür. Aynı hastalık tenisçilerde de görülmektedir.

Mouse kullanırken ilk dikkat edilmesi gereken kullandığımız Mouse’un elimiz ile uyumu olmalıdır. Eğer küçük bir ele sahipsek büyük bir Mouse kullanmamalıyız. Aynı şekilde büyük bir elimiz varsa avucumuzun içinde kaybolan bir Mouse kullanmaktan kaçınmalıyız. Bu durumda işaret ve orta parmağımız ile Mouse’un butonlarına tıklarken zorluk çekeriz. Bu da zamanla parmakları yorar. Aynı şekilde tuşları sert olan (çıt çıt diye ses çıkaran) Mouse’ları kullanmak da zamanla parmaklarımızı yorar.

Mouse’u kolumuz ile kullanmalıyız. Yani bileğimizi veya dirseğimizi yere sabitleyip kullanmaya çalışırsak çok fazla yorucu olur. Aynı zamanda ağrıya da neden olur. Mouse’un rahat bir hareket alanı olmalıdır. Ayrıca Mouse’un hareket kabiliyetini kolaylaştıran kaygan yüzeyli Mouse Pad’ler kullanmak da faydalı olur. Hatta bazı Mouse Pad’ler silikon destekli olur. Bu silikon destek de bileğimizi kavrar ve daha rahat bir kullanım sağlar.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi bileklerden sağa-sola hareket ettirmek ve Mouse üzerinde eli ileri-geri kaydırmak hatalı bir kullanımdır. El, Mouse’u tam kavramalı, parmaklar ilgili tuşların üzerinde yer almalı ve kol masa ile temas etmeli, ancak baskı yapmamalı.

Mola Verin

Mola vermek, her işte olduğu gibi bilgisayar kullanımında da bir gerekliliktir. Ortalama 30-45 dakikada bir mola verip basit egzersizler yapın. El parmaklarınızı ve bileğinizi yavaşça esnetin. Parmaklarınızı açıp- kapatın. Dirseklerinizi açıp-kapatın. Omuzlarınızı ileriye ve geriye doğru dairesel hareketler ile çevirin. Bacaklarınızı hareket ettirin. Kısacası; biraz hareket edin ve kan dolaşımınızı rahatlatın. Daha sonrasında da biraz uzanmak iyi gelecektir.

Duruşunuzu Dik Tutun

Bilgisayar kullanırken ne öne eğilin, ne de sandalyede belinizin üzerinde oturun. Duruşunuz her zaman dik olmalıdır. Omuzlar çok fazla gevşek olmamalı. Eğer omuzları düşük tutar ve öne eğilerek bilgisayar kullanırsak boyun fıtığı ve kambur gibi hastalıklara yakalanmamız olasıdır. Sandalyeye gömülerek bilgisayar kullanımı da tamamen bilgisayar kullanım koşullarımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Monitör hizası bozulur, klavye ile Mouse uzakta kalır. Bilgisayarı kullanmamız zorlaşır. Ayrıca vücudumuzu dik tutmakta görevli olan kas gruplarında yer alan karın kaslarımız tamamen gevşek kaldığı için göbeğin dışa çıkmasına neden olur. Bu da erkek bilgisayar kullanıcılarının hızlıca göbek sahibi olmalarına zemin hazırlar.

Pozisyonunuzu Değiştirin

Duruşunuz ve pozisyonunuz ne kadar mükemmel olsa da aynı pozisyonda sürekli olarak sabit kalmak eklemlerinizi yoracaktır. Ayrıca kaslarınızda laktik asit birikmesine ve eklemlerinizin de kireçlenmesine neden olur. Bilgisayar kullanırken sık sık hareket etmek faydanıza olacaktır.

Egzersiz Yapın

Bilgisayar kullanırken biraz mola vermek veya bir bölgemizde ağrı hissettiğimizde egzersiz yapmak her zaman için bizi rahatlatacaktır. Aşağıdaki figürlerde gösterilen hareketleri yapabilirsiniz.

Vücut germe hareketleri

El-bilek germe hareketleri


Web Tasarımı ve Web Programlama 2020