Oca.26

Google Developer Tools ile Web Programlamada Debug (Hata Ayıklama)

Günümüzde web arayüz programcılığında bir geliştiricinin belki de en büyük dostu, Google Chrome ile birlikte gelen Google Developer Tools’tur. Bu araç, arayüz üzerindeki elementlere erişebilmemizi, bir konsol yardımı ile kodlarımıza müdahale edebilmemizi, çeşitli kaynakların takibi, network analizi, hafıza yönetimi gibi kontrollerimizi yapabilmemizi sağlayan vazgeçilmez bir araçtır.

Web Tasarım

Kas.28

Kas.28

JADE Dersleri – 7 : Fonksiyonlar (mixin)

Mixin, Jade’de fonksiyon anlamına gelmektedir. Evet, JavaScript’te olduğu gibi Jade’de fonksiyon tanımlayabilir, parametre gönderebiliriz. Bir fonksiyon tanımlamak için mixin anahtar kelimesi ve sonrasında da fonksiyonun ismi yazılır. Örneğimizde dilAyarla diye bir mixin tanımlayıp parametresini de dil olarak belirttik. Fonksiyonu çağırırken de mutlaka + operatörü ile birlikte fonksiyonun ismi yazılır. Fonksiyon, gelen dil değerine bakıp bir if else koşuluna göre mesaj yazdırıyor. dil değişkenini de alabilmek için #{dil} yapısını kullandık.

JADE

Kas.28

JADE Dersleri – 6 : Koşullar

Yine JavaScript’te görmüş olduğumuz if, else if ve else koşulları Jade’de de kullanılmaktadır. Aşağıdaki örnekte dil değişkenine TR değerini atıyoruz. Koşul ilk if’de sağlandığı için p etiketinde Türkçe yazdırılıyor.

JADE

Kas.28