Şub.20

cPanel Dersleri 6: MySQL Veritabanı ve Veritabanı Yöneticisi Oluşturmak

Sitenizi yönetilebilir yapacağınız zaman mutlaka veritabanı sistemleri ile çalışmanız gerekir. cPanel’de oluşturacağımız veritabanı MySQL’dir. Şimdi bir MySQL veritabanı nasıl oluşturulur ve nasıl kullanıma hazır hala getirilir, bir görelim…

Veritabanı ve Kullanıcısı Oluşturmak

Veritabanı ve Veritabanı Kullanıcısı oluşturmak için Veritabanları grubundaki araçları kullanacağız.

İlk olarak bir MySQL veritabanı oluşturmak gerekiyor.

MySQL Veritabanları butonuna tıklayın. Açılan sayfada veritabanı için isim girmemiz gerekiyor.

Örneğimizde veritabanı için test adını girdik. İsim girerken Türkçe ve Özel Karakterler kullanmıyoruz! Veritabanı ismi test girildi ancak veritabanımızın ismi ugurgeli_test’tir.

Veritabanı Oluştur butonuna tıkladığımızda veritabanımız hazır hale gelecektir. Eğer herhangi bir sorun yoksa (isim hatalı olabilir, aynı isimde başka veritabanı olabilir, servis sağlayıcınız yeni bir veritabanı oluşturmanıza izin vermiyor olabilir) aşağıdaki gibi bir sayfaya yönleneceksiniz. Geri Dön butonuna basıp önceki sayfaya dönün.

Eklediğiniz veritabanı, aynı sayfada listeye eklenecektir. Dilerseniz buradan veritabanı ismini değiştirebilir ve yeniden silebilirsiniz.

Yukarıdaki şekle baktığınızda, AYRICALIKLI KULLANICILAR sekmesinin boş olduğunuz görüyorsunuz. Bunun anlamı; o veritabanını yönetecek bir kullanıcının tanımlanmamış olmasıdır. Öncelikle yeni bir veritabanı kullanıcısı oluşturalım.

Sayfanın biraz aşağısına baktığınızda, şöyle bir form göreceksiniz. Bu form ile kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Formda yer alan bilgileri doldurun. Kullanıcı ismi (ugurgeli_testusr) ve şifresi kolay tahmin edilecek bir şey olmasın. Zaten şifre basit olduğunda, değiştirmeniz için uyarı alacaksınız. Bilgileri girdikten sonra Bir Kullanıcı Oluştur butonuna tıklayın. Eğer bir sorun olmazsa, aşağıdaki gibi bir sayfaya yönleneceksiniz.

Tekrar geri dönün.

Kullanıcımızı oluşturduk ama bu kullanıcının hangi veritabanını için yetkili olduğunu seçmedik. Şimdi kullanıcımızı veritabanına yetkilendirelim.

Sayfayı en aşağıya çektiğinizde şöyle bir seçim formu göreceksiniz:

Kullanıcı kısmında az önce oluşturduğumuz kullanıcımızı seçin. Veritabanı kısmında da yine az önce oluşturduğumuz veritabanını seçin. Ekle butonuna tıkladığınızda şöyle bir sayfaya yönleneceksiniz.

Bu sayfada veritabanı için kullanıcının hangi yetkilere sahip olacağı soruluyor. Bu yetkiler aslında birer SQL SORGUSU’dur. Kayıt ekleyebilir mi, silebilir mi, tüm kaydı çekebilir mi gibi yetkiler listelenmiştir. Buradan yetkileri seçin (genelde hepsi seçilir) ve Değişiklikleri Uygula butonuna tıklayıp geri dönün.

Evet, artık veritabanı oluşturup istediğimiz yetkilerle bir kullanıcı tanımladık. İsterseniz daha sonradan veritabanını silebilir, adını değişebilir veya kullanıcı yetkilerini yeniden düzenleyebilirsiniz.

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter