Şub.20

cPanel Dersleri 8: Site ve Veritabanı Yedeği Almak ve Yedeği Geri Yüklemek

Yayında olan bir siteniz varsa, hacklenmeye karşı arada sırada dosya yedeğini almakta fayda var. Eğer yönetilebilir bir siteniz varsa, mutlaka belirli periyotlarda veritabanı yedeği de almalısınız. Hatta veritabanı üzerinde bir değişiklik yapacaksanız mutlaka yine öncesinde veritabanı yedeğini alın, ne olur ne olmaz…

Yedekleme işlemi Dosyalar sekmesindeki Yedeklemeler ve Yedekleme Sihirbazı ile yapılır.

İlk olarak Yedeklemeler’e tıklayıp içeriğine bakalım…

Yedeklemeler sayfasında, yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi sitemizin yedeğini İndir butonu ile bilgisayarımıza indirebiliyoruz. İnen dosya RAR formatındadır. Bununla birlikte VERİTABANLARI sekmesinde, daha önce açtığımız MySQL veritabanları yer alıyor. Veritabanlarının üzerlerine de tıklayıp indirebilirsiniz. Eğer e-mail hesapları için ileticiler oluşturduysanız, onları da listeden indirebilirsiniz.

Ekranın sağ tarafında da görüldüğü gibi Yükle butonları yer alıyor. Bu butonlar aracılığı ile daha önce yedeğini aldığınız (şu anki dosyaların yedeklerini alıp daha sonra geri yükleyebilirsiniz) yedekleri tekrar geriye yükleyebilirsiniz.

Yedekleme Sihirbazı sayfasında ise aynı işlemleri yapabilirsiniz. 3 aşamalı bir sihirbaz yapmışlar ancak zaten basit bir işlemle yine sitenin dosyalarını, veritabanlarını ve e-mail ileticilerini rahatlıkla indirebilirsiniz. Farklı olarak sihirbazda, bu üçünü tek bir seferde indirme ve geri yükleme aracı bulunmaktadır.

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter