Tem.17

Gulp Dersleri – Part 11 – JavaScript Kodlarının Doğruluğunu Kontrol Etmek (gulp-jshint)

JavaScript kodlarımızda hatalı bir yerin olup olmadığını geliştirme aşamasında Google Chrome Tools ile de görebiliriz. Ancak çok fazla JavaScript dosyanız varsa ve bazıları sadece tetiklendiğinde çalışıyorsa, her seferinde hepsini kontrol etmeniz zor olacaktır. Gerçi bir JavaScript dosyasının sadece syntax (sözdizimi) olarak test edilmesi tam bir test değildir. Gerçek test EndToEnd veya UnitTest diye adlandırdığımız test sistemleri ile olmaktadır. Kitabımızın konusu olmadığı için onlara girmiyoruz. Şimdilik Gulp ile sadece syntax kontrolünü yapacağız. Bu sefer iki farklı modülü aynı anda yüklememiz gerekiyor. Kullanacağımız modüllerimiz jshint ve gulp-jshint’dir.

npm install –save-dev jshint gulp-jshint

gruntfile.js içinde modülümüzü ekleyin ve bir değişkene atayın.

, validateJS = require(‘gulp-jshint’);
Şimdi de Task’ımızı yazalım…
gulp.task(‘validate-js’, function() {
return gulp.src(‘dev/js/*.js’)
.pipe(validateJS())
.pipe(validateJS.reporter(‘default’))
});

Command Prompt’tan gulp validate-js komutu ile testi başlatın. Normalde index.js dosyamızda bir hata olmadığı için sonuç vermeyecektir.

index.js dosyamızı açın ve birkaç yeri bozun, kaydedin (sonrasında tekrar eski haline getirmeyi unutmayın). Ardından tekrar testi başlatın. Hata raporuna göre 1. satırda süslü parantez hatası, 2 satırda bir fonksiyon oluştururken bir hata ve son olarak yine 2. satırda bir süslü parantez hatası yakalamış.

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter

Leave a comment

Yorum