Nis.06

JADE Dersleri – 2 : Yazım Kuralları (Syntax)


Bu makalede Jade’nin yazım kurallarını örneklerle inceleyeceğiz. Siz de örnekleri yaparken http://html2jade.org/ adresine girin ve sağ taraftaki kısma, yani JADE alanına örnek kodları yazıp, sol tarafta derlenecek olan HTML5 kodlarını inceleyin…

Etiketler

Jade’de bir etiket açmak için sadece o etiketin tag’sız halini yazmak yeterlidir.

Class’lar ve Id’ler

Etiketlere Class eklerken, etiketten sonra . (nokta) operatörü yazılır ve ardından class’ın ismi girilir. Id eklemek için de # operatörü kullanılır.

Açıklama Satırları

HTML5’te operatörleri arasında kalan metinler açıklama satırları olarak bilinir. Jade’de ise // operatörleri ile açıklama satırları eklenir.

Bloklar ve Metinler

Az önce blok açmayı görmüştük. Şimdi de blok içinde metinleri tanımlayalım. Bir etiket içinde içerik tanımlamak için, etiketten sonra bir boşluk bırakıp içerik yazılır.

İç İçe Bloklar

Şimdiye kadar hep tek etiket yaptık, şimdide etiket içinde etiket kullanımına bakalım… Jade’de iç içe blok yapmak için Enter ile yeni satıra geçilir ve bir karakter içeriye (veya TAB) alınarak diğer etiket yazılır. Boşluklar veya Tab’lar iç içe girdikçe etiketler de iç içe girecektir.

Attribute’ler

Az önceki örneğimizde img etiketine ve a etiketine attribute değerleri tanımladık, onları inceleyebilirsiniz. Jade’de etikete attribute tanımlamak için etiket isminden sonra parantez açılır ve parantez içinde attribute ismi yazılır, sonra = operatörü eklenir ve sonrasında da değeri “” işaretleri arasında yazılır. Birden fazla attribute eklenecekse, aralarına virgül işareti konur.

Doctype Tanımlama

HTML5’in doctype’ını zaten biliyoruz, ancak Jade’de sayfayı kodlarken de kendi dili ile tanımlamamız gerekiyor.
Web Tasarımı ve Web Programlama 2020

Yorum bırak

Yorum