Şub.20

Mobil Oyunların Pazarlanmasında İlk Adımlar

Aslında bir mobil oyun geliştirici olarak Oyun Pazarlama işi bizim işimiz değildir. Biz oyunu yaparız, pazarlamacılar ve sosyal medya uzmanları yapılan bu oyundan para kazanabilmek için mümkün olduğunca çok kitleye ulaşmaya çalışır. Ancak naçizane olarak şahsi deneyimlerimle elde ettiğim en basitinden olmazsa olmaz pazarlama stratejilerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Güzel Bir İsim, Güzel Bir İkon Seçin

Yüzlerce uygulama arasından dikkat çekmek için mutlaka dikkat çekici güzel ikon seçimi yapın. Store’da birbirinin aynı ve sıradan ikonlar arasından sizinki dikkat çekerse, indirime olasılığı daha yüksek olacaktır. Buna bağlı olarak oyununuzun ismi de ne kadar dikkat çekici olursa, o kadar çok ilgi çekecektir.

İntro Hazırlayın

Oyunlarınızı tanıtacak bir video hazırlayın. İsterseniz 3D animasyonlar, isterseniz 2D animasyonlar, isterseniz de birbiri peşi sıra geçen resimlerden oluşan bir video olsun. Veya oyunu oynarken birkaç sahnede kısa kısa videolar (bu videolar, Game Play veya Oynanış diye anılır) çekin. Çektiğiniz videoları birbiri peşi sıra ekleyin. Bu iş için en basitinden video birleştirme programları veya After Effects gibi daha profesyonel video düzenleme programları kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız video 60 saniyeyi geçmesin. Zira çok fazla uzun videolar da sıkıcı olur ve intro niteliğinden çıkar.

İntrolarınızı Yayın

Başta Youtube olmak üzere diğer birçok video paylaşım sitesinde hazırlamış olduğunuz intro videosunu yayın. Oyununuzu tanıtın. Oyunun adı mutlaka intro içinde geçsin. Video sonunda izleyenleri Google Play ve Apple Store’a yönlendirecek görsel öğeler kullanın. Videolarınızın açıklamasında oyununuzun adını, konusunu ve indirme bağlantılarını mutlaka paylaşın.

Oyuna Özgü Web Sayfası Hazırlayın

Oyununuzu tanıtacak bir web sayfası mutlaka hazırlayın. En basitinden tek bir HTML sayfa üzerinde oyunun görselleri ve indirme linki olsa bile mutlaka bir web sayfası hazırlayın. Web sayfanızın girişinde otomatik olarak introyu da oynatmayı unutmayın.

Sosyal Medyayı Kullanın

Oyun için sosyal medya sitelerinden sayfalar açın. Bu sayfalarda intronuzu ve oyununuza ait ekran görüntülerini paylaşın.

Mobil Oyun Geliştirici Gruplarına Katılın

Bu tür gruplar genellikle birbirlerinin oyunlarına yorumlar yapar, paylaşır ve marketlerden indirir. Böylelikle oyununuz daha tanıtıma başlarken en azından birkaç destekçi ile belli bir sayıda indirme gösterimine kavuşur. Paylaşımlarda da bulunarak zincirleme reaksiyon ile reklam ağı oluşturmuş olur.

Ücretsiz Yayınlayın

Kimse ne olduğunu bilmediği bir oyun için para ödemez. Aylarca emek sarf etmiş olsanız bile, oyununuzu ilk olarak bedava sürüm ile yayınlayın. Ancak bu ücretsiz sürümde oyunun bütün özelliklerini aktif etmeyin. Veya en azından ücretsiz sürümde AdMob gibi reklam servislerini kullanın. Ücretli versiyonda da reklam kullanmayın ve oyunculara daha fazla özelliğe kavuşabileceği bir oyun sürümü sunun. Hatta oyunun ikinci bir versiyonunu da çıkarıp ücretli olarak sunabilirsiniz.

Amatör Olmayın

Kendi çapınızda olsa da oyununuz için bir şirket gibi davranın. En azından şahsi isminiz ile oyununuzu yayınlamayın. Oyunu yayınlayan bir şirket imajı verin. Bu şirkete ait bir web sayfası da hazırlayın. Oyunu geliştiren kısmına bakıldığında ad-soyad yerine bir şirket ismi görmek daha profesyonel imajı verir. Oyunu indirmekte güvenilirlik açısından çekimser olan kişilere güven vermiş olursunuz.

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter