May.20

PHP ve MySQLi Dersleri 1 : Veritabanı Nedir ve Veritabanına Neden İhtiyaç Duyulur

En basit tanımıyla veritabanı, birbiri ile ilişki kurabilen ve yönetilebilen verilerin depolandığı alandır. Günümüzde web tarafında en performanslı şekilde çalışan veritabanı MySQL(i) ve MSSQL’dir. Önceki bölümde PHP öğrendiğimiz için PHP ile de en performanslı ve uyumlu çalışan veritabanı sistemi MySQLi’dir. Gerçi çoğu kişi küçümsüyor olsa da (bilgisizliklerinden kaynaklı) platformdan bağımsız olarak çalışan ve başka hiçbir yazılıma ihtiyaç duymayan SQLite veritabanı daha yüksek kapasitedeki verilerin depolanması ve yönetilmesinde kullanılan oldukça pratik bir veritabanı sistemidir. Konuyu fazla dallandırmayalım, kitap boyunca MySQLi veritabanını PHP ile kullanacağız.

Web siteleri hazırlanırken, kuşkusuz içeriğin yönetilebilir olması gerektiğine defalarca değinmiştik. İşte bu yönetilmesi gereken içeriklerin de mutlaka bir yerde saklanıyor olması lazım. Ve yine bu saklı olan verileri çekip sayfada gösterebilmeli, gerektiğinde silebilme, değiştirebilmeli ve yeni yeni veriler de ekleyebilmeliyiz. Bunları yaparken de hız, güven ve kullanım kolaylığı kavramlarını göz önünde bulundurmamız gerekir.

Veritabanında yer alan veriler, bir takım metotlarla parametre değerlerine bağlı kalınarak çağırılır. Mesela bir web sayfamız var ve bu sayfada haber yayını yapıyoruz. Haber yayını yapmak için hergün yeni yeni haberler eklememiz gerekir. Eğer veritabanı olmasaydı şöyle saçma bir iş yapıyor olacaktık. Öncelikle haber listesi olan sayfamızı açıp orada listeye haberin başlığını yazıp resmini ekleyerek linkini verecektik. Sonra da o linkin ucunda olan sayfayı yeni bir html sayfası olarak tek tek hazırlamamız gerecekti. En sonunda bu hazırlanan ve düzenlenen sayfaları tekrar FTP aracılığı ile yayınlamak zorunda kalacaktık. Ne kadar da sıkıcı, yorucu, saçma bir iş, değil mi? Bunun yerine haberlerin başlığı, içeriği ve resmi bir veritabanına eklenebilir. Ekleme işlemi de basit bir içerik yönetim sistemi ile sağlanır. Metin kutularına haber bilgileri yazılır, kaydet butonu ile anında veritabanına eklenir. Yani html dosyası oluşturulmaz! Veritabanında yer alan haber başlıkları da bir döngü ile çekilip listede gösterilir. Ziyaretçi de haber başlığına tıkladığında, bir şablon (masterpage) sayfası üzerinde, o habere ait parametre değerine göre (hatırlarsanız daha öncesinde # ile hash linkleme yapmıştık, bu kullanılabilir. Veya GET – POST metotları da uygulanabilir. Veya SEF URL de yapılabilir) haber içeriği basit bir sorgu ile veritabanından çekilip bir HTML5 sayfası içinde yerleştirilip stillendirilerek gösterilebilir. Peki, sorgu dili de nedir?

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter