Şub.20

Semantic Web – Microformats2 ve Microdata

Büyük bir ihtimal çoğunuzun ilk defa duyduğu, ancak Semantic web yapısında arama motorlarının web sayfasındaki içeriği anlamlandırabilmesini sağlayan microformats (biçimlendirmeler) ve microdata (veri), bir blok içindeki (mesela bir

) verileri bütün olarak anlamlandırmayı amaçlar.

Araştırmalarımda genellikle mikroformatları bir 4 ana kategori altında kısıtlamış olan kaynakları gördüm. Bunlar; insanlar, organizasyonlar, etkinlikler ve lokasyonlar. Tahmin edeceğiniz üzere bu dört grup, spesifik özelliklere sahip ve arama motorları tarafından da hızlıca bulunmak istenir. Mesela bir oganizasyon oluşturdunuz ve bunun süresi 1 hafta. Normalde arama motorunun bu içeriği yakalaması 2 günü bulabilecekken, microformats ile biçimlendirildiğinde arama motorları daha kısa sürede yakalayıp anlamlandırabilir ve net sonuçlar sunabilir. Düz bir biçimde yazmak insanlar için anlamlı gelebilir ancak arama motorları için pek bir şey ifade etmez. Etkinlik tanımı için hCalendar, diğerleri için de vCard yapısı kullanılıyor.

Fakat sonraları da gördüm ki microformatlar yine belli bir gruplama sistemi ile çok daha fazla içeriğe uygulanabiliyor. Aşağıda yer alan sayfaya gittiğinizde microformatlar için uygulanan şablonları görebilirsiniz. Mesela ürün, şarkı listesi gibi… Bu gelişmiş sisteme de microformats2 deniliyor.

http://microformats.org/wiki/Main_Page

Microformats’tan faydalanırken bu sayfada yer alan referanstan yararlanmamız gerekecek. Ayrıca Mozilla’nın da referansından faydalanabilirsiniz.

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/microformats

Şimdi de basitçe microformats ve microdata farklılığına değinelim…

Microformats: HTML etiketlerinin class özelliğine verilen değerlerle tanımlanır.

Microdata: itemscope, itemtype, itemprop attribute’leri içinde verilen değerlerle tanımlanır.

Eğer arama motorlarında üst sıralara çıkılmak isteniyorsa, mutlaka microformats ve microdata kavramları çok iyi bir şekilde anlaşılmalı ve uygulanmalıdır.

İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter

Leave a comment

Yorum