Ara.06

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımında Meydana Gelen Hastalıklar


Bilgisayara bağlı hastalıkların başında, dünyaca kabul edilmiş olan insanı en çok etkileyen başlıca hastalıklar şunlardır:

• Karpal tünel sendromu
• Tendinit
• Göz yorgunluğu
• Baş ağrısı
• Boyun fıtığı
• Kreçlenme
• Miyofasiyel ağrı sendromu
• Munchausen sendromu
• Sağlık anksiyetesi
• Derin ven trombozu
• İnternet bağımlılığı hastalığı

Şimdi bu hastalıkları kısaca tanıyalım…

Karpal Tünel Sendromu

Elin ve bileğin sürekli olarak hareket etmesi sonucunda zaman zaman parmaklarda uyuşma meydana gelir. Özellikle Mouse kullanan elde serçe ve orta parmakta zorlanmalar olur. Bileğin alt kısmında nasırlaşma ve bilek bağlantı kısmında zaman içerisinde kist oluşur. Uzun süreli durumlarda el bölgesinde yer alan kaslarda güçsüzlük meydana gelir.
Tendinit

Bile, dirsek ve omuz bölgelerinde olan ağrılardır. Sürekli olan bir ağrıdır. Başlarda kendini fazla hissettirmez ama zaman içerisinde dayanılmaz acılara yol açabilir. Genellikle bileğin ve dirseğin, yani kullanıcının ergonomik olarak bilgisayar başında oturmamasından kaynaklanır. Bilekler havada kalabilir veya dirsekler boşta kalabilir. Uzun süreli olan bu eklem baskıları zamanla ağrılara sebep olur. Ayrıca dirseğin alt kısmından serçe parmağa doğru sancılar oluşturabiliyor.

Göz Yorgunluğu ve Göz Kuruluğu

Çoğumuz bilgisayarda uzun süreli olarak dikkat gerektiren işler yapabiliriz. Veya bir kısmımız ise bilgisayarın aşından hiç kalkmadan saatlerce oyun oynayabilir. Bu gibi dikkat gerektiren durumlarda insan yapısı olarak gözlerimizi kırpmadan dikkatlice ekrana akarız, gözlerimizi hiç kırpmayız. Göz kapaklarının kırpılmaması da göz kuruluğuna neden olur. Zaman içerisinde gözümüzün belli bölgelerinde acılar hissederiz. Bu nedenle gözlerinizi kırpmayı ihmal etmeyin. Ayrıca sürekli olarak yakın mesafeye bakmak, uzak olan mesafelere olan görüş kabiliyetinizi azaltır. Yine aynı şekilde göz kapaklarınızı ara sıra kapatıp gözlerinizi dinlendirin ve mümkünse camdan biraz dışarıya bakıp uzak bölgelerde gözünüzü gezdirin. Ek olarak eğer bilgisayar kullanırken sigara kullanıyorsanız bu da göz yorgunluğunuzu kat kat artıran bir etken olacaktır.

Baş Ağrısı

Baş ağrısının aslında en büyük nedenlerinden birisi de göz yorgunluğudur. Çünkü yorgun olan gözün ağrısı direkt başı etkiler. Buna ek olarak bilgisayar başında uzun süreli kalmak da baş ağrısı yapan bir etkendir. Bununla birlikte çeşitli stres koşulları, yeme ve içme ihmalleri baş ağrısına neden olan faktörlerdendir.

Boyun Fıtığı

Yine bilgisayar başında hareketsiz kalmak ve uygun olmayan monitör açısı-uzaklığı gibi faktörler boynumuzun yanlış pozisyonda sürekli olarak hareketsiz olarak kalmasına neden olur. Boyun fıtığı, boyundan omuza, oradan da dirseklere uzanan bir ağrı, güç kaybı, uyuşma ile başlar. Boynumuzda en ufak bir ağrı hissettiğimizde hemen porsiyonumuzu düzeltmeli ve boyun egzersizi yapmalıyız.

Kireçlenme

Hareketsiz kalan eklemler zaman içerisinde kireçlenmeye yol açar. Özellikle soğuk bir ortamda çalışılması, kireçlenme etkisini daha da hızlandırır. Kireçlenmeye başlayan ve hareket ettirince çatırdayan eklemler zaman içerisinde kist oluşumuna neden olabilir. Düzenli olarak yapılan egzersizler ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Miyofasiyel Ağrı Sendromu

Yine hareketsiz olan vücudun belli kaslarında ağrılar meydana gelir. Laktik asit fermantasyonu olarak da bilinir. Genellikle sırt, omuz, kol ve bacaklarda görülür.

Derin Ven Trombozu

Bacaklarda yer alan toplardamarlarda pıhtı oluşması hastalığıdır. Bu pıhtı, toplardamarı tıklayabilir. Böylece bacaklarda şişlik, ağrı ve varis oluşur. Kişi uzun süre ayakta kalamaz, ağrı hisseder. Eğer ki bu pıhtı akciğere geçerse akciğer embolisi hastalığına yakalanmış olur. Öksürük ve göğüs ağrısı belirtileri vardır.

Munchausen Sendromu ve Sağlık Anksiyetesi

Hastalık hastalığı olarak tanımlanan psikolojik bir hastalıklardır. Aslında yaygın olarak görmediğim bir hastalık, ancak dünya çapında yapılan araştırmaya göre bilgisayar kullanıcılarında yaygın olarak görülmektedir.

İnternet Bağımlılığı Hastalığı

Sanırım çağımızda en çok yakalanılan hastalık bu. Ne olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Kişi hiçbir şey yapmayacak olsa bile internete bağlı kalmadığı sürece huzurlu olamaz. Yenilmesi zor olan psikoloji bir hastalıktır.


Web Tasarımı ve Web Programlama 2020