Oca.20

Web Tasarımı ve Web Programlama 2020 8. Baskı Kitabı Güncelleme Notları


Ön sipariş ile %35 indirimli almak için tıklayın…


Web Tasarımı ve Web Programlama kitabımın 2020 versiyonu ve 8. baskısında gerekli gördüğüm bazı konuları kitaba ekleme ihtiyacı hissettim. Okurlarıma söz verdiğim gibi, her zaman için en güncel teknolojileri öğretmem gerekiyor.

Web Tasarımı ve Web Programlama 2020 (8. Baskı)

Kitapta öncelikle geride kalan teknolojileri çıkarmam gerekti. Bunlar;

 • ActionScript 3.0 ile HTML5 Canvas Programlama ve Animasyon

Herkesin bidiği üzere Adobe Flash Player teknolojisi 2020’de tamamen ölüyor, bu nedenle kitapta da eski geliştiricilere yönelik olan geçiş süreci ile ilgili bölümleri tamamen kaldırdım. Hatta kitapta CD içinde bu konuyla ilgili eğitim videoları da vardı, onları da kaldırdım, hatta CD komple yok 🙂

 • Bootstrap 3.0 CSS Framework

Bootstrap’ın 4. sürümü kararlı bir şekilde kullanılmaya başladığı için eski versiyonu kaldırıp, yeni versiyona göre yeniden ekledim.

 • Velocity.js ve Ani.js ile Animasyon

Aslında kaldırmasam da oluyordu ama kitap aşırı derecede kalınlaştığı için bir yerlerden ne eksiltebilirim diye düşünürken bu bölümü gördüm. Zaten kitabı bitirmiş olan okurlar, bu tür framework’leri gözleri kapalı kullanabilir hale gelecekler.

Yeni eklenen bölümler ise;

 • HTML 5.1 ile Gelen Yenilikler

Bütün tarayıcılar henüz desteklemese de 5.1 sürümü ile ilgili bazı önemli gördüğüm gelişmeleri kitaba ekledim.

 • Google Chrome Developer Tools ile Hata Ayıklama ve Düzenleme

Nasıl ki bir program geliştirirken IDE’nin Debug araçları kullanılıyorsa, web tarafında da bir Debug aracı bulunmakta. Mozilla Firefox ve Google Chrome’da bulunan Developer Tools aracını nasıl kullanacağınızı, nasıl hata ayıklayacağınızı ve projenizdeki breakpoint’leri nasıl izleyeceğinizi göstermek istedim.

 • jQuery 3.x JavaScript Kütüphanesi ile Az Kod Çok İş Mantığıyla Web Programlama

Aslında yeni bir teknoloji değil, ancak çok fazla istek geldi ve piyasada da halen yoğun bir şekilde kullanılıyor. Okurlarım bu bilgiden de eksik kalmasın diye hemen hemen her yönüyle jQuery’i anlatmaya çalıştım.

 • Bootstrap 4 CSS Framework

Önceki kitapta 3. sürümü anlatılıyordu, 4. sürüm ile güncellendi.

 • EcmaScript 6+ Kullanımı ve Standartları

JavaScript’in yeni standartlarını anlattığım bir bölüm oldu. Artık JavaScript’i daha güncel, efektif ve performanslı bir şekilde kullanacaksınız. Bu bölümü eklememin diğer bir sebebi de React’ı kullanabilmek için gerekli olmasıdır. React kullanırken EcmaScript ile yazmamız gerekecek.

 • React.js (Nodejs, Babel, Axios, Hooks) MVC JavaScript UI Kütüphanesi ile Reaktif Web Programlama

Belki de kitapta en büyük ve kritik güncellemelerden biri, hatta kendi başına kitap olacak nitelikte olan bir bölüm. React’ı sıfırdan nasıl kullanacağınızı, proje geliştirmeyi ve yayınlamayı öğreneceksiniz. Ek olarak React projelerini Heroku üzerinde nasıl deploy edip yayınlayacağınızı da adım adım gösterdim.

 • Vue.JS 2.x MVVM JavaScript UI Kütüphanesi ile İleri Web Programlama

Şu an piyasada React, Vue ve Angular çekişmesi var. Okurlarım yine bilgiden eksik kalmasın diye, en az React bölümü kadar geniş ve etkili bir bölümü Vue için hazırladım.

 • PWA (Progressive Web Application) Tekniği ile Mobil Adaptasyon

Son zamanların yeni trendi olan PWA tekniği ile web sayfaları artık mobil cihazlarda doğrudan uygulama olarak açılabiliyor. Sıfırdan bir PWA projesi geliştirmeyi ve bu projeyi mobil uygulama haline çevirmeyi tüm detayları ile anlattım.

 • Git Versiyonlama Sistemi, Github Uzak Repo Yönetimi ve Github Pages’te Proje Yayınlama

Ve yine son olarak her yazılım geliştiricisinin bilmesi gereken dosya versiyonlama sistemini Vue projeleri üzerinden göstermeye çalıştım. Hem lokal hem de uzak repolarla çalışmayı Github üzerinden örneklerle gösterdim. Ek olarak Vue projelerini deploy edip Github Pages’te nasıl yayınlayacağınızı adım adım anlattım.


ÖNEMLİ BİLGi

8. baskı olan 2020 sürümü ile artık önceki sürümlerde verilen DVD verilmeyecek. Kitapta yer alan konulara ait kaynak kodlar ve gerekli olan programlar, şu link’ten indirilebilir.


SORU-CEVAP

 • Kitabın önceki sürümlerini alanlar, yeni 2020 sürüm kitabını da almalı mı?

Tamamen tercihinize kalmış bir durum. Ancak eski sürüm kitapları alan okurları mağdur etmemek için zaman zaman blog’umda yeni içerikleri makale serileri halinde paylaşacağım. Böylece yeniliklerden mahrum kalmayacaklardır.

 • Kitapta neden Angular 2+ üzeri sürümler anlatılmadı? Sadece Angular 1.5 sürümü var?

Angular 1.5 sürümünü kitabın ilk baskısında yazmıştım, oldukça da doyurucu bir içerikti. Hatta PHP ile entegresyonunu yapıp, bir CMS uygulaması anlatmıştım. Yani baya bilgi verici bir içerik olmuştu, bunu bozmak istemedim. Günümüzde şu an 9. sürümü duyuruldu, ama kitaba koyamadım. Bilmediğimden deği, bir karar vermem gerektiğinden Angular’ı elemek zorunda kaldım. Çünkü Angular’ı anlatabilmek için öncesinde TypeScript de anlatmam gerekecek, onu da anlatmak için OOP anlatmam gerekecek. Böyle olunca kitap genel itibari ile amacı dışına çıkacak. Bu nedenle daha pratik olan EcmaScript 6 ve React, sonrasında da Vue anlatmayı uygun gördüm. Böylece yeni başlayan ve orta seviyedeki okurlarım daha rahat bir öğrenme sürecinden geçecek. Ek olarak, Angular 1.5 ve Angular 2+ kullanımı, tamamen projeye ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Günümüzde hala 1.5 sürümü ile projeler yoğun bir şekilde geliştirilmektedir. 2. sürümden itibaren Angular’ın mimarisi tamamen değiştiği için ikisi birbirinden tamamen farklı yapılarda ve farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

 • Bu kitap ile herhangi bir yardımcı kitap kullanmak gerekiyor mu?

Hayır, zaten kitabın amacı size uçtan uca bütün detayları ile hem frontend hem de backend tarafını göstermek. Eğer kendinizi daha da geliştirmek isterseniz resmi dokümanları takip ederek daha da ileri seviye bilgilere erişebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere, her ne kadar denesem de bir kitapta bütün herşeyi anlatmak imkansız, hatta gereksizdir.

Güncel hali ile yeni İçindekiler aşağıdaki gibidir:

Web Tasarımı ve Web Programlama 2020 8. Baskı İçindekiler

Web Tasarımı ve Web Programlama 2020

Yorumlar(2)

 1. Mumtaz temür
  102 days

  Nasil satin alabiliriz

Yorum bırak

Yorum