Mar.20

WordPress ile Web ve Blog Tasarımı – DERS 11: Menü Oluşturmak, Sayfaları Eklemek ve Menüyü Düzenlemek

Menüler, sayfaları belirli bir hiyerarşi ile gösteren butonlar sistemidir. Menüler içerisinde daha önceden hazırlanmış olan sayfalara ait linkler kısa bir tanıtıcı metin (2-3 kelimelik buton) ile gösterilir. Bu butonlara tıklandığında da ilgili sayfaya geçiş yapılır. Şimdi daha önceden hazırlanmış olan sayfalarla nasıl menü hazırlanacağını görelim…
Yeni bir menü oluşturmak için öncelikle Görünüm > Menüler’e girin.


Burası diğer sayfalara göre biraz daha karışıktır. Aşama aşama inceleyelim…

İlk olarak bir menü ismi tanımlanması gerekiyor. Eğer daha önceden tanımlanmışsa üst kısımda görülür. Örneğimizde MENU yazmaktadır. Eğer yoksa [+] butonuna tıklayarak açılan pencereden yeni bir buton ismi girin ve Menü Oluştur butonuna tıklayın. Örneğimizde MENU üzerinden devam ediyoruz. Sol-üst taraftan ise eklemiş olduğumuz veya kullanacağımız menünün adını seçip Kaydet butonuna tıklıyoruz. Böylece bu menü üzerinde işlem yapacağımızı belirtmiş oluyoruz.

Menü oluşturmanın ve içerik eklemenin 3 yolu vardır. Sırasıyla inceleyelim…

Özel Bağlantılar

Bu kısımdan kendiniz manuel olarak menü için buton oluşturabilirsiniz.

URL: Bu alana ekleyeceğiniz butonun tıklanması ile gidilecek olan sayfanın adresini yazın. Başına http://www eklemeyi unutmayın.
Etiket: Buton ismidir. Çok uzun girmemeye özen gösterin.
Bu iki kutucuğu da doldurup Menüye ekle butonuna tıkladığınızda sağ kısımda yer alan menü sisteminin en altına eklenir.

Sayfalar

Daha önce sayfa olarak hazırlayıp kaydettiğiniz içeriklerin menüde görünmesini sağlayabilirsiniz.
Bu kısımda şekilde de gördüğünüz üzere 3 sekmeli bir liste bulunur. Bu listede daha önce oluşturduğunuz sayfalar yer alır. Menüye eklemek istediğiniz sayfayı Mouse ile tıklayıp seçili hale getirin. Daha sonra yine Menüye ekle butonuna tıklayın.

Kategoriler

Bu kısımda da sayfa olarak eklediğiniz içeriklerin olduğu kategoriler yer almaktadır. Herhangi bir kategoriyi direkt olarak menüye içerikleri ile birlikte ekleyebilirsiniz.
Artık menüye butonlarımızı ekledik. Şimdi de bu butonların hiyerarşisini düzenleyelim.

Butonların Hiyerarşisini Düzenlemek

Sağ tarafta gördüğünüz üzere bütün butonlar alt alta dizilmiş durumda. En üstteki sayfada en solda görünür. En sağdaki de en sağ tarafta. Ancak bazı butonların bazı butonların altında açılmasını isteyebilirsiniz. Mesela; örnekte görülen Kitaplarım butonunun üzerine Mouse ile gelindiğinde, bu butonun altında 9 adet daha buton açılacaktır. Böyle bir sistem oluşturmak için eklediğiniz butonları, altında açılmasını istediğiniz butonun altına Mouse ile tutup sürükleyerek taşıyın. Taşıma sırasında taşıdığınız butonun diğerlerine göre biraz daha sağ tarafa girinti yaptığını göreceksiniz. Bunu gördüğünüz anda Mouse’un tuşunu bırakın. Bu şekilde yine alt menüler de oluşturabilirsiniz.

Eklediğiniz butonu kaldırmak veya yeniden düzenlemek için ise o butonun sağ tarafında yer alan siyah üçgen ikonuna tıklayın. O butonun altında alt panel açılacaktır. Bu panelden gerekli düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.

Wordpress hakkında daha detaylı eğitim almak isterseniz, WordPress Eğitim Seti‘mden faydalanabilirsiniz.
İçeriği paylaş:
  • facebook
  • twitter